نحوه ورود به مقطع کاردانی و کارشناسی

ورود به دانشگاه های ترکیه و اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های ترکیه  در مقطع کاردانی و کارشانسی ؛ و همانگونه که قبلا نیز اشاره گردید رشته های پزشکی ؛ دندانپزشکی ؛ داروسازی ؛ دامپزشکی نیز  در این گروه جای میگیرند ؛  در سال های گذشته به چند مقطع مختلف زمانی  تقسیم بندی می گردد.

قبل از سال 2004

تا قبل از سال 2004 ورود به دانشگاه های ترکیه با آزمون مرکزی Yös که توسط سازمان سنجش کشورترکیه (ösym) سالانه یکبار برگزار می گردد انجام می شد. این آزمون شامل هشتاد سوال از دروس، ریاضی، هندسه، فیزیک، شیمی، جغرافیا و زمین شناسی، هوش و استعداد تحصیلی بود که داوطلب هنگام ثبت نام برای آزمون دانشگاه، به ترتیب اولویت انتخاب می نمود و پس از شرکت درآزمون انتخاب رشته/دانشگاه متقاضی بصورت متمرکز از طرف سازمان سنجش ترکیه انجام و در صورت احراز نمره لازم در یکی از انتخاب ها، برگه قبولی از دانشگاه پذیرفته شده ارسال می گردید.

بین سالهای 2004 تا 2010

در سال 2004 برخی از دروس آزمون Yös حذف و این آزمون صرفا به دروس ریاضی، هندسه، هوش و استعداد تحصیلی معطوف گردید. طبق روال گذشته آزمون یکبار در سال و شامل هشتاد سئوال از دروس مذکور توسط سازمان سنجش ترکیه برگزار می گردد. البته از این سال انتخاب رشته از حالت مرکزی خارج گردید و به متقاضی پس از شرکت در آزمون Yös کارنامه ای از طرف سازمان سنجش ارسال می گردد و متقاضی پس از دریافت کارنامه مذکور بر اساس نمره احراز نموده به دانشگاه های پذیرنده درخواست اخذ پذیرش ارسال می نمود و دانشگاه پذیرنده براساس نمره آزمون Yös و سایر شرایط متقاضی از قبیل معدل دیپلم، ملیت، سن و برخی شرایط دیگر درخواست متقاضی را رد و یا قبول می نمودند.

بین سال های 2011 تا 2022

سال 2010 آخرین سال بود که آزمون مرکزی Yös توسط سازمان سنجش ترکیه بصورت مرکزی برگزار گردید و از سال 2011 اختیار روند پذیرش دانشجوی خارجی در دانشگاه های ترکیه از طرف وزات علوم ترکیه مستقیما به دانشگاه های پذیرنده داده شد و هیئت امنای هر دانشگاه روند و روالی را برای پذیرش دانشجوخارجی تدوین نمودند. از این سال به بعد برخی از دانشگاه ها روال برگزاری آزمون Yös را در دانشگاه با اعمال تغیرات مختصری نسبت به آزمون های سال های قبل برگزار نمودند. برخی دیگر از دانشگاه ها در کنار آزمون Yös، آزمون های بین المللی دیگر که متداول ترین آن آزمون SAT بوده است را جزو آزمون های مورد قبول قراردادند و برخی دیگر صرفا مدارک تحصیلی دبیرستان و معدل دیپلم متقاضی را بعنوان رفرانس پذیرش دانشجوی خارجی و برخی از دانشگاه ها ترکیبی از همه موارد را بعنوان معیار پذیرش دانشجو قرار داده اند.

البته به غلط در برخی از سایت ها و شبکه های اجتماعی اطلاعات اشتباهی به متقاضیان ارائه می گردید، از قبیل اینکه دانشگاه های دولتی ترکیه با آزمون و دانشگاه غیردولتی ترکیه بدون آزمون پذیرش می نمایند که البته این درهمه موارد و همه دانشگاه های دولتی و خصوصی ترکیه صدق نمی نمود و یا اینکه برای رشته های انگلیسی زبان می بایست وارد آزمون SAT  شد.

و برای رشته های ترک زبان الزاما باید آزمون Yös را شرکت نمود که البته این مورد بطورکلی و در مورد همه دانشگاه ها مصداق پیدا نمی کرد.

بعد از سال 2022

طی بخشنامه وزارت علوم ترکیه در تاریخ 22.12.2021  از سال 2023 آزمون بنام TR-Yös از طرف سازمان سنجش ترکیه (ösym) برگزار خواهد شد که دانشگاه ها می توانند کارنامه TR-Yös  را بعنوان معیاری برای پذیرش در نظر داشته باشند. پیش بینی می شود دانشگاه هایی که بطور مستقل آزمون Yös برگزار می نموده اند پس از سال 2023 دیگر آزمون مستقل برگزار ننموده و نتیجه آزمون TR-Yös را بعنوان معیار گزینش و انتخاب دانشجو در نظر بگیرند.

اولین نوبت آزمون TR-Yös در ماه ژانویه سال 2023 از طریق سازمان سنجش (ösym) برگزار خواهد شد و مفاد آزمون و اطلاعات دقیق از طریق سازمان سنجش ترکیه علام خواهد شد.

متقاضیان و علاقمندان به تحصیل در دانشگاه های ترکیه می توانند خبار بروز مربوط به روند اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های ترکیه در مقاطع مختلف تحصیلی را از این سایت پیگیری نمایند و در صورت نیاز؛ مشاوران مجرب این شرکت همواره آماده پاسخگویی به داوطلبین عزیز علاقمند به تحصیل در دانشگاه های ترکیه می باشند.

پذیرش تحصیلی توسط دانشگاه های ترکیه در مقطع کاردانی و کارشناسی سالانه یکبار و برای ترم پاییزه انجام می پذیرد. اعطا پذیرش تحصیلی در مقطع کاردانی، کارشناسی در دانشگاههای ترکیه مستقل از سطح زبان متقاضی انجام می پذیرد و پس از اعطاء پذیرش چنانچه سطح زبان متقاضی برای شروع دوره تحصیلی کافی نباشد، یکسال فرصت زبان آموزی به داوطلب داده می شود. به دوره آموزش زبان در ترکیه دوره  Hazırlık گفته می شود.

چنانچه دانشگاه / رشته پذیرفته شده ترک زبان باشد یکسال دوره زبان ترکی و چنانچه انگلیسی زبان باشد یکسال دوره زبان انگلیسی برای متقاضی لحاظ می گردد. در مواردی که دانشگاه/ رشته پذیرفته شده دو زبانه باشد، حداکثر دو سال دوره آمادگی زبان برای متقاضی لحاظ می گردد.

دانشگاه ها معمولا برای دوره زبان ترکی استانبولی خودشان دوره برگزار کرده و یا اینکه داوطلب را به مراکز رسمی آموزش زبان ترکی معرفی می نمایند.

از معتبرترین دوره های زبان ترکی استانبولی، دوره های زبان دانشگاه آنکارا Tömer))  می باشد که در تمام شهر های ترکیه شعبه دارد. از دیگر دوره های معتبر زبان ترکی استانبولی، دوره زبان دانشگاه استانبول ( Dilmerkezi ) می باشد. عموما دانشگاه های دیگر نیز همچون دانشگاه قاضی در آنکارا، دانشگاه آیدین در استانبول و دانشگاه اژه در ازمیر نیز دوره های زبان ترکی استانبولی را برگزار می نمایند.

همچنین در همه دانشگاههای ترکیه آزمون بین المللی زبان انگلیسی Toefl و یا آزمون محلی YDS برای ورود به دانشگاههای ترکیه معتبر می باشند. لازم به ذکر است که آزمون IELTS در هیچ یک از دانشگاه های ترکیه قابل ارزشیابی نمی باشد. چنانچه داوطلبی دارای هیچ یک از مدارک زبان انگلیسی مذکور نباشد، در آزمون تعین سطح زبان انگلیسی دانشگاه شرکت می نماید که در صورت موفقیت می تواند تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاههای ترکیه را آغاز نماید و در غیر اینصورت یکسال دوره آمادگی زبان انگلیسی برای متقاضی لحاظ می گردد.

تحصیل-ترکیه-پزشکی-دندانپزشکی-بدون-آزمون-مورد-تایید-وزارت-بهداشت-علوم-دولتی-دانشگاه

تحصیل در مقطع کاردانی و کارشناسی  

در دانشگاههای ترکیه 

به بالای صفحه بازگردید